Üstün Zekalı Çocukların Ailelerine Öneriler

0
Üstün Zekalı Çocuklar Ve Aileleri

Çocuklar her ne kadar üstün zekalı olsa da sonuçta bir çocuktur ve aileler bu yönü zaman zaman es geçebilmektedirler. Üstün yetenekli çocuklarında sevilmeye, denetlenmeye ve yaşlarına uygun sorumluluklar almaya ihtiyaçları vardır.

Bazen anne ya da babadan biri çocuğun gelişimi ile aşırı ilgilenirken diğeri yeterince ilgilenmeyebilmektedir. Çocuklar yetiştirilirken ve belli beceriler öğretilirken anne baba ortak hareket etmelidir.

Üstün zekalı çocukların belirli alanlara ilgi ve becerisinin olduğu unutulmamalıdır. Bu ilgi duydukları alanlar anne babanın ortak katkısı ile geliştirilmelidir. Okulda yapmış olduğu çalışmalar yakından izlenmeli ve özellikle okul öncesi dönemde bolca kitap okunmalıdır.

Aile ortamındaki huzur çocukların gelişimini nasıl olumlu anlamda etkiliyorsa aile içi şiddetin, tartışmaların olduğu bir ortamda bu çocukların gelişimlerini son derece olumsuz etkiler. Özellikle boşanma sırasında yaşanan gerginlikler, tartışmalar ve çiftlerin birbirini suçlamasından kesinlikle kaçınılmalıdır.

Üstün zekâlı çocuklar yaşıtlarından önce mental olgunluğa eriştiklerinden ötürü yetişkinlerin ilgi alanlarına giren problemlerle daha erken yaşta ilgilenmeye başlarlar. Özellikle soyut kavramlar, ölüm, uzay vb kavramlar sıklıkla ilgilerini çeker. Anne baba bu konularda çocuklarına yeterli ve besleyici bilgiyi vermelidirler. Gerekirse bu konularda bir uzmandan yardım almaları tavsiye edilir.

Üstün zekalı çocukların merakları fazla olduğundan fırsat buldukça müzelere, tarihi yerlere, sanat galerilerine, v.b yerlere götürülmesinde fayda vardır.

Ana, babalar çocukların her sorduğu soruyu bilemeyebilir. Özellikle ilerleyen yaşlarda sorular somuttan soyuta doğru ilerledikçe zaten bu mümkün olmayacaktır. Böyle durumlarda çocuklar azarlanmamalı ve baştan savma cevaplar verilmemelidir. Böyle bir durumda çocukla birlikte sorunun cevabını araştırmak ve ilerleyen yaşlarda sorunun cevabını çocuğun kendisinin nasıl öğrenebileceğini öğretmek gerekmektedir.

Üstün yetenekli çocuklara zaman zaman oyun oynamak, tv izlemek vb etkinlikler için zaman verilmelidir. Onlarında bir çocuk oldukları unutulmamalıdır.

Çocukların ilgi alanları ve üstün oldukları alanlarda anne baba yetersiz kalabilir. Böyle bir durumda eğer mümkünse bir uzmandan destek alınmalıdır.

Anne babalar üstün zekalı çocuklarıyla ilgili aşırı bir beklenti içine girmemelidirler. Aşırı beklenti hayal kırıklıklarına neden olabileceği gibi çocukların benlik saygılarına zarar verebilir.

Üstün yetenekli bir çocuktan hayatın her alanında başarılı olmasını beklememek ve  her ne şekilde olursa olsun bu çocuklar etiketlemekten kaçınılmalıdır. Üstün zekalı çocuk etiketlemesi, ailede okulda ve yakın çevrede beklenti düzeyini arttıracaktır. Unutulmamalıdır ki çocuklar üstün yetenekli de olsa zaman zaman başaramadıkları şeyler de olacaktır.

Share.

Comments are closed.