Üstün Zekalı Çocuk Kimdir?

0
Üstün Zekalı Çocukları Tanımak

Geçerli ve güvenilir zeka testlerinde ( Wisc r, Stanford Binet vb. )  sürekli olarak 120 ve üzeri zeka puanı alan çocuklar olarak tanımlanır.  ZB ve yukarısındaki çocukları ele alarak tanımı sınırlandırmaktadırlar.

Herhangi bir ölçüm yapılmadan çocuğun genel yetenekleri ve öğrenme potansiyeli değerlendirilerek de böyle bir çıkarım kabataslak yapılabilir. Örneğin; Üç yaşında bir çocuğun temel dört işlemi yapabilmesi, dört yaşından önce kendiliğinden okumaya başlaması, üstünlük için önemli göstergelerdir.

Bunun gibi, üç yaşında müzik aleti çalabilen ya da akranlarından belirgin şekilde ayırt edilebilen resim yapabilen bir çocuğun da üstün olma olasılığı yüksektir. Bu çocukları okulda ve okul öncesi dönemde ayırt etmek kolaydır ancak kesin bir sonuç alınabilmesi için standart zeka testlerinden birini yaptırmakta fayda vardır. Bütün bu nedenlerle üstün zekalı çocuğun kesin bir tanılamasının güç olmasına karşın, gösterdikleri belirgin bazı özellikler bu çocukları yaşıtlarından ayırır. Bu ayırt edici özellikler:

Çok Küçük Yaşlarda akranlarına göre çok fazla sözcüğü öğrenme, merak duygularının fazla olması, çok dikkatli gözlem yapabilme kabiliyeti, dikkatini bir noktaya toplayabilme başarısı, kavramları anlayabilme, ilişkileri akranlarına kıyasla daha iyi algılama, soyut düşünme yeteneğinin erken yaşta gelişmesi,  ilgi alanlarının fazlalığı ve genişliği, başkalarını ve kendini eleştirme, empati yapma yeteneği üstün zekalı çocukların ayırt edici özellikleridir.

 

Share.

Comments are closed.