Çocuklar İçin IQ Testi

0

Çocuklar için IQ testi sorusu çocuğun yaşına göre değişiklik gösterebilecek bir sorudur. 0-6 yaş arası çocuk gelişimin çok hızlı yaşandığı bir dönemdir. Çocuklar bu dönem içinde birçok hayati gelişim fonksiyonları kazanırlar. Dolayısıyla gelişimin çok hızlı gerçekleştiği bu dönemde çocuklara IQ testi uygulamak çok hassas bir iştir. Bu noktada testi uygulayacak kişinin test konusunda uzman olması. Test sırasında çocuğun aç, susuz, hasta olmaması, kaygı düzeyinin makul bir seviyede olması hayati bir önem arz eder.

0-2 yaş IQ testi: Bu dönem gelişimin en hızlı yaşandığı dönemdir. İnsanda hayati önem taşıyan sistemler bu dönemde gelişir. Bu sistemlerin en başında sinir sistemi gelmektedir.

0-2 yaş arası çocuklarının IQ sunu ölçecek bir test henüz geliştirilmemiştir. Aslında bir bakıma buna ihtiyaçta duyulmamaktadır. Çünkü bu dönemde yapılan ölçümler test materyali ne kadar güvenilir ya da testi uygulayacak uzman ne kadar deneyimli ve bilgili olursa olsun IQ testi gerçeği yansıtmayabilir. Bu durum çocuğun içinde bulunduğu gelişim özellikleri ile alakalı bir durumdur. 0-2 yaş IQ testi olmamasına rağmen gelişim tarama testleri yardımı ile aileler çocukların gelişimi hakkında net bir bilgi alma şansına sahiptirler. 0-6 yaş arası en sık kullanılan gelişim tarama testi Denver Gelişim Tarama Testi’dir.  Denver Testi bize çocuğun 4 ana gelişim alanında bilgi verir. Bunlar: Kişisel- sosyal, ince motor, kaba motor ve dil gelişimi alanlarıdır.

2-6 Yaş Zeka / IQ Testi:

2 yaşından itibaren çocuklara zeka testleri uygulanmaya başlanmaktadır. 2-16 yaş çocuk ve ergenler için uygulanan IQ testi Stanford Binet  zeka testidir. Stanford Binet zeka testinin soruları 2 yaşından itibaren başlamaktadır. Buna rağmen 2 yaşında IQ testi yaptırmak birçok uzman tarafından doğru görülmez. Bunun iki nedeni vardır:

Birinci nedeni, zeka testlerinde temel mantık olarak, çocuklar kendi yaş dilimlerine uygun bir soruyu yanıtlayamadıklarında bir alt yaş grubuna ait sorularla teste devam edilir. 2 yaş Stanfort Binet Testinin başlangıç yaşı olduğundan bir alta inecek yaş dilimi yoktur. Bu da test sonrasında çıkacak sonucun tespit edilmesini imkânsız hale getirmektedir.

İkinci nedeni, 2 yaş çocukları için IQ değerini ölçmek, bu dönemdeki çocukların gelişim özellikleri hızlı ve değişken olduğundan dolayı, uzmanlar tarafından sağlıklı görülmez. 2 – 2,5 yaş arası çocuklarının genel gelişim özelliklerini bilmek isteyen ailelere Denver Gelişim Tarama Testi daha sağlıklı bilgi verecektir. Stanford Binet Zeka Testi 2-16 yaş arası çocukların IQ değerini ölçüm yapabilen bir test iken Türkiye’de genellikle 2-6 yaş arası çocukların IQ değerlerini ortaya çıkarmak için kullanılır. Çünkü 6 yaşını doldurmuş olan çocuklar için tavsiye edilen bir başka IQ testi bulunmaktadır.

6-16 Yaş Zeka / IQ Testi:

6-16 yaş çocuklarının IQ seviyelerini ölçmek için ülkemizde en yaygın kullanılan test wisc-r zeka testidir. ( Wechsler Çocuklar İçin Zeka Testi ) Bu testin çocuklara uygulanabilmesi için çocuğun mutlaka 6 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. 6 yaşından küçük çocuklara uygulanırsa test geçerliliğini yitirir ve güvenilir sonuç vermez.

RANDEVU ALMAK İSTİYORUM

Zuhuratbaba Mh. İncirli Cd. İncirli Apt. No:21/4 Bakırköy/İSTANBUL
İletişim : 0 212 416 35 29 / 0 507 500 23 43
e-mail : infopadem@gmail.com.tr[/toggle]

Share.

About Author

Leave A Reply